Connect with us

Animation Short Films

Animation Short Films

ANIMA 2020 Announces Short Films in Competition


Animatics

ANIMA 2020 Announces Short Films in Competition


ANIMA 2020, the 39th Brussels International Animation Film Festival edition, taking place from February 21 to March 1, has announced their selection of short films in competition. Over 1,700 films were viewed by the selection committee; 67 were chosen to compete, and will be screened in seven “Best of Shorts” adult programs. Here is a look at some of the films:

  • Acid Rain by Tomek Popakul – Poland
  • Lola the Living Potato (Lola zhivaya kartoshka) Leonid Shmelkov – Russia
  • Purpleboy – Alexandre Siqueira – Belgium, France, Portugal
  • Cortège (Le) – Blanchet and Rodolphe Saint-Gelais – Canada
  • Matter and Motion – Max Hattler – China, Hong Kong
  • Repasse-moi – Ivan Rabbiosi – France
  • Cosmonaut (Kosmonaut) – Kaspar Jancis – Estonia
  • Mémorable – Bruno Collet -France
  • Tête dans les orties (La) – Paul Cabon – France
  • Drive (Pulsion) – Pedro Casavecchia – Argentina, France
  • Metamorphosis – Carla Pereira and Juan Fran Jacinto – Spain, France
  • Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves (Toomas teispool metsikute huntide orgu) – Chintis Lundgren – Estonia, France, Croatia
  • Flow – Adriaan Lokman – France, Netherlands
  • Movements – Dahee Jeong – South Korea
  • Uncle Thomas, Accounting for the Days (Tio Tomas, a contabilidade dos dias) – Regina Pessoa -Canada, France, Portugal
  • Friends – Florian Grolig – Germany
  • Mr. Mare (Lidérc úr) – Luca Tóth – Hungary, France
  • Winter in the Rainforest (Talv vihmametsas) – Anu-Laura Tuttelberg – Estonia, Lithuania, Mexico
  • Gon, the Little Fox – Takeshi Yashiro – Japan
  • Per Aspera Ad Astra – Franck Dion – France
  • Listen Papa! – Olga Poliektova, Tatiana Poliektova, Anastasia Pavlovich, Fabienne Giezendanner and Lilia Schneider – France, Germany, Russia
  • The Physics of Sorrow (Physique de la tristesse) – Theodore Ushev – Canada

Some of the selections represent established names in the animation community, such as Bruno Collet’s new short, Mémorable (also nominated for the 2020 Césars), Kaspar Jancis’ Cosmonaut, Régina Pessoa’s Uncle Thomas: Accounting for the Days, Mirai Mizue’s The Dawn of Ape and Theodore Ushev’s The Physics of Sorrow.

The jury for the international competition includes:

  • Jonathan Hodgson – independent British animator (Night Club or The Man with The Beautiful Eyes and Roughhouse).
  • Sébastien Laudenbach – filmmaker, illustrator and teacher (The Girl Without Hands).
  • Karolina Specht – award-winning student animator

The jury for the national competition includes:

  • Juan Antin – Argentinean filmmaker (Mercano, the Martian (2002) and Pachamama (2018
  • Alex Dudok de Wit – Journalist, filmmaker and curator (Father and Daughter, The Red Turtle).
  • Sarah Van Den Boom – filmmaker and character designer (Raymonde or the Verticle

The full festival program will be announced on January 30, 2020. More information is available on the event website.

Source: ANIMA 2020



Source link

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
%d bloggers like this: