Connect with us

Animation Short Films

Animation Short Films

‘Girl in the Hallway,’ ‘Mémorable’ and ‘Daughter’ Win Annecy Special Prizes


Animatics

‘Girl in the Hallway,’ ‘Mémorable’ and ‘Daughter’ Win Annecy Special Prizes


In an awards ceremony held at the Bonlieu this past Friday evening, the Annecy International Animation Film Festival announced their Special Prize winners for 2019. 14 awards for animated shorts and feature films were presented. Girl in the Hallway, by Valerie Barnhart, took home the Festivals Connextion – Région Auvergne-Rhône-Alpes Award, while Cristal winner Mémorable, by Bruno Collet, took home the Junior Jury Award for a Short Film and Cristal winner Daughter, by Daria Kashcheeva, took home the Junior Jury Award for a Graduation Film.

You can find the complete list of Saturday evening’s festival award winners, including all Cristal recipients, here.

The complete list of Annecy 2019 Special Prize winners is as follows:

Festivals Connexion – Région Auvergne-Rhône-Alpes Award / In Partnership with Lumières Numériques & Mèche Courte:
Girl in the Hallway
Valerie Barnhart
Canada           

Junior Jury Award for a Short Film:
Mémorable
Bruno Collet
France
VIVEMENT LUNDI

Junior Jury Award for a Graduation Film:
Daughter
Daria Kashcheeva
Czech Republic
FAMU, MAUR FILM COMPANY LTD.    

Young Audience Award:
Sarkan
Martin Smatana
Czech Republic
BFILM, LTD.

Canal+ Young Audience Award:
Big Wolf & Little Wolf
Rémi Durin
Belgium, France
LES FILMS DU NORD        

Fipresci Award:
Têtard
Jean-Claude Rozec
France
A PERTE DE VUE   

Best Original Music Award for a Feature Film, Sponsored by the SACEM:
Buñuel en el laberinto de las tortugas
Arturo Cardelús
Spain, Netherlands
SYGNATIA FILMS, SUBMARINE

Best Original Music Award for a Short Film, Sponsored by the SACEM:
Uncle Thomas: Accounting for the Days
Normand Roger
Canada, France, Portugal
ONF, LES ARMATEURS, CICLOPE FILMES      

GAN Foundation Award for Distribution:
Josep
Aurel
France, Belgium, Spain
LES FILMS D’ICI MÉDITERRANÉE, LES FILMS DU POISSON ROUGE, LUNANIME BVBA, EJT-LABO LABORATOIRE D’ÉCRITURE ET D’IMAGES, B-WATER ANIMATION STUDIOS  

VIMEO Staff Pick Award:
A Year Along the Geostationary Orbit
Felix Dierich
Germany        

André-Martin Award for a French Feature Film:
Le Procès contre Mandela et les autres
Nicolas Champeaux, Gilles Porte
Animation: Oerd Van Cuijlenborg
France
ROUGE INTERNATIONAL

André-Martin Award for a French Short Film:
My Juke-Box
Florentine Grelier
France
NOVANIMA, GIRELLE PRODUCTION   

André-Martin Distinction for a French Short Film:
Flow
Adriaan Lokman
Netherlands, France
VALK PRODUCTIONS, DARK PRINCE  

City of Annecy Award:
Son of the Sea
Abbas Jalali Yekta
Iran     

Note that Annecy 2020 will take place June 15-20, 2020. As announced this week by the festival, animation from the African continent will be in the spotlight next year, in parallel with the Institut français’ Africa 2020 season.

Source: Annecy International Animation Film Festival

Try Prime Discounted Monthly Offering https://www.interserver.net/r/564964

Source link

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

To Top
%d bloggers like this: